Primátorka Brna Markéta Vaňková: ARENA BRNO by měla stát už v roce 2023

Zázemí pro Kometu, místo pro 13 tisíc diváků a skvělá akustika pro velké koncerty. ARENA BRNO přinese do moravské metropole multifunkční halu, která jí do teď chyběla. Podle primátorky Markéty Vaňkové by se mělo začít stavět už příští rok. Pokud půjde všechno podle plánu, v ARENĚ BRNO se odehraje mistrovství světa v hokeji v roce 2024. Co dalšího ARENA přinese?

Jak to vypadá s výstavbou ARENY BRNO?
Výstavba haly pokračuje tak, jak jsme si to naplánovali už před dvěma lety. Ani koronavirová krize nás nijak nezpozdila. Teď aktuálně čekáme na poslední stanoviska k dokumentaci a v blízké době bychom chtěli žádat o společné územní rozhodnutí a stavební povolení. 

Kdy konkrétně bude město o společné povolení žádat?
Celkem budeme podávat tři žádosti o společné povolení. První je žádost o povolení pro plochy a komunikace v první etapě, tu budeme podávat ke speciálnímu stavebnímu úřadu pro pozemní komunikace OD MMB, a to 14. ledna. Ke stejnému dni podáme žádost o povolení pro technickou infrastrukturu (vodní díla) u speciálního stavebního úřadu pro vodní díla OVLHZ MMB.
Žádost o povolení pro stavbu haly podáme 29. ledna k obecnému stavebnímu úřadu Brno střed.

Znamená to, že se brzo začne stavět? Kdy by měly začít bourací práce?
V průběhu února můžou začít práce spojené s kácením a náhradní výsadbou (provádí Bkom a VZMB), samotné demolice můžou začít v průběhu dubna, nejdříve však po uzavření smluvního vztahu.

Už se ví, kdo bude zhotovitel bouracích prací v areálu BVV a DPMB?
Zatím se to neví, momentálně probíhá výběrové řízení, které by se mělo ukončit v prvním březnovém týdnu.

Kdy se začne ARENA stavět?
Počítáme s tím, že by se do země mohlo kopnout už na začátku příštího roku. Harmonogram dodržujeme a zatím nenastalo nic, co by nás výrazně zpozdilo. Máme perfektní tým, který na projektu pracuje velmi rychle, ale samozřejmě bude záležet i na mnoha okolnostech, jako kdy získáme stavební povolení, jak se nám podaří vysoutěžit zhotovitele a taky na tom, jestli získáme dostatečné finanční prostředky.

Jak bude výstavba ARENY financována?
Na začátku jsme předpokládali, že ARENA bude financovaná výlučně z veřejných zdrojů, primárně tedy z rozpočtu města Brna a z rozpočtu kraje. Stále pevně věříme, že nám přispěje i stát, protože plánovaná multifunkční hala bude sloužit nejen místnímu regionu.
Kvůli pandemii koronaviru se ale výrazně změnila finanční situace našeho města, náš rozpočet je nižší a máme nižší daňové příjmy. Uvažujeme proto i o tom, že by se mohl zapojit i soukromý investor a vedeme různá jednání. Předpokládáme také, že by se financování mohlo rozložit do více let než jsme původně očekávali. Pořád ale věřím, že se nám i tento problém, který není malý, podaří vyřešit a halu postavíme.

Kolik bude výstavba ARENY BRNO stát?
V tuto chvíli nedokážeme říct, jaká bude celková cena haly. Bude záležet na tom, kdo bude zhotovitelem a jakou cenovou nabídku nám dá. Nicméně předpokládáme, že by se cena mohla pohybovat okolo 2,5 miliard korun za halu samotnou. Pak budou samozřejmě i související investice a s těmi počítáme v částce 1 miliardy korun.
Kdy bude stavba ARENY dokončena? Pokud půjde všechno podle našich plánů, tak by hala mohla být dokončena v průběhu roku 2023.

Co říkáte na názory lidí, kteří tvrdí, že se ARENA BRNO nikdy nepostaví?
Já chápu, že se pořád mezi lidmi vyskytuje názor, že hala nikdy postavena nebude. Už jen proto, že se o ní mluví skutečně desítky let. Chtěla bych ale říci, že to naše rozhodnutí, které jsme učinili před dvěma lety, že hala bude stát v západní části brněnského výstaviště, dává z mého pohledu určitou jistotu, že projekt opravdu dotáhneme do konce. Hlavní výhodu vidím v tom, že projekt nemá žádná omezení, že nemusíme například řešit soudní spory s panem Procházkou, jako tomu bylo Za Lužánkami. A nemusíme ani odstraňovat velodrom jako tomu bylo na místě brněnského výstaviště v blízkosti současného velodromu.  

Co si od vzniku ARENY BRNO slibujete?
Brno dostane multifunkční halu, která tady není a která tady chybí. Bude to hala, která s kapacitou přibližně 13 tisíc lidí bude sloužit nejen sportu, ale i kultuře. Hala by měla mít výbornou akustiku a díky velké kapacitě se v ní budou moci pořádat koncerty na evropské úrovni, které do teď nebylo možné v Brně navštívit.
Co se týče sportu, tak samozřejmě doufáme, že Kometa jako nejvýznamnější sportovní oddíl najde v ARENĚ svůj nový domov. Hala ale nebude jen pro hokejisty, bude sloužit i pro ostatní sporty, protože bude splňovat parametry mezinárodních organizací, aby se tady mohlo pořádat mistrovství světa a jiné podobné soutěže. 

Jaká první velká akce by v ARENĚ BRNO mohla proběhnout?
Pokud půjde vše podle plánu, tak by se v ARENĚ mohlo odehrát mistrovství světa v hokeji v roce 2024. To mistrovství je ale určitou třešničkou na dortu. Pro nás je zásadní, aby multifunkční hala v Brně opravdu stála a jestli se podaří i mistrovství světa v hokeji, tak by to bylo perfektní, ale ten dopad to bude mít samozřejmě do následujících let.

Máte na výstavbě ARENY BRNO shodu s koalicí? Bude projekt ARENY pokračovat dále, i kdybyste už nebyla primátorkou?
V tuto chvíli naši koalici tvoří čtyři subjekty a máme shodu napříč celou koalicí, že ARENA BRNO je zásadní projekt, který bychom chtěli dotáhnout do konce. To znamená, že i kdyby se za dva roky politická situace změnila a já bych nebyla primátorkou města Brna, tak pevně věřím, že se ve stavbě bude pokračovat, protože v současné chvíli celá koalice projekt podporuje.

Těšíte se, až bude nová ARENA na světě? Na co se těšíte nejvíce?
Na vznik multifunkční haly se samozřejmě velmi těším. Nedokážu říct, jestli se více těším na sportovní utkání nebo na nějaký perfektní koncert. Byla bych proto moc ráda, kdyby tyto dvě akce na začátku byly blízko po sobě, abych se nemusela rozhodovat, která je pro mě důležitější. Už teď ale vím, že si obě užiju naplno.

Jaký máte vztah k Brnu?
Brno miluju. Brno je místo, kde jsem se narodila, kde jsem chodila do školy. Je to místo, kde mám rodinu a kde vychovávám své děti. Brno je podle mě město, které nabízí spoustu příležitostí, ať už pracovních nebo volnočasových. Nedokážu si představit, že bych žila někde jinde a věřím, že tak, jak to tady mám ráda já, tak to mají rádi i ostatní občané města Brna.

Video

Gallery